مجله زیبایی

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟

 

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟

تیغ زدن موها موجب می شود موی بدن یا صورت در حال استراحت به فاز فعال برود و این همان چیزی است که متخصصان پوست و مو از آن هنگام لیزردرمانی استفاده می کنند، بدین ترتیب خانمی که می خواهد برای درمان موهای زائد صورت از لیزردرمانی استفاده کند باید قبل و حین درمان با لیزر، موهای زائدش را با تیغ اصلاح کند.

لیزر موهای زائد بدن - چه بخواهیم چه نخواهیم موهای زائد بدن همچنان رشد خواهند کرد. البته اگر موی سر ما رشد خوبی داشته باشد بسیار هم خوشحال کننده است و نیاز به درمانی برای جلوگیری از ریزش نداریم اما اگر در نواحی دیگر بدن مخصوصا" خانمها مثل بالای لب ، چانه ، گونه ، پشت ، پاها، انگشتان دست یا پا و غیره باشد که بسیار ناراحت کننده و پر دردسر می باشد.

رشد موهای زائد علل مختلفی دارد ممکن است به دلایل ژنتیکی باشد یا بر اثر مصرف داروهای خاصی مثل هورمون ها یا استروئیدها باشد.البته موهای زیر بغل و ناحیه شرمگاهی و دست و پا جزو موارد بیماری و هورمونی نمی باشد.

گاهی ناهنجاری های پزشکی مثل بالابودن هورمون مردانه ی آندروژن یا وجود تخمدان های پلی کیستیک باعث بروز این اتفاق می شود. در زمان حاملگی موهای ظریفی در پشت لب بالا، چانه و گونه ها رشد می کند که چند ماه پس از زایمان خود به خود از بین می روند. در هنگام یائسگی نیز در برخی خانم ها موهای صورت زیاد می شوند که برای درمان آنها باید با پزشک متخصص زنان مشورت کرد تا در صورت لزوم قرص های استروژنی تجویز نماید.

به هر حال راههای مختلفی برای نجات از دست موهای زئد وجود دارد که بهتر است با آنها آشنا شوید البته هیچکدام از آنها 100 درصد دائمی عمل نمی کنند.

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟تراشیدن موهای زائد با تیغ :

تراشیدن موهای زائد با تیغ - این روش سریع ، ساده و بدون درد است. بسیاری از خانم ها از این روش برای پاها و زیر بغل استفاده می کنند. این روش برای صورت نیز کاربرد دارد ولی خانم ها ترجیح می دهند این راه را برای صورت به کار نگیرند ، زیرا در آنها تداعی مردانه بودن می کند.

توجه :

تصور اضافه شدن رشد موها و ضخیم شدن آنها به دنبال تراشیدن امری واهی و بی اساس است؛ قسمت بالایی مو که از سطح پوست بیرون آمده است هیچگونه ماده ی زنده ای ندارد و تنها از ماده کراتین ماده ساخته شده است و به همین علت بریدن یا تراشیدن نمی تواند سبب زبرتر ، ضخیم تر یا تیره تر شدن آن شود. این اشتباه شاید ناشی از آن باشد که موهای کوتاه بعد از تراشیدن حالت سیخ سیخ دارد ، تا حدودی نسبت به طول خود ضخیم بوده و انتهای آن بریده است. با طویل تر شدن این موها حالت تیغ مانند آن از بین می رود.

تیغ زدن موها موجب می شود موی بدن یا صورت در حال استراحت به فاز فعال برود و این همان چیزی است که متخصصان پوست و مو از آن هنگام لیزردرمانی استفاده می کنند، بدین ترتیب خانمی که می خواهد برای درمان موهای زائد صورت از لیزردرمانی استفاده کند باید قبل و حین درمان با لیزر، موهای زائدش را با تیغ اصلاح کند.

 

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟

 

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟اثرات منفی استفاده از تیغ بر روی پوست :

1 - استفاده از تیغ ممكن است باعث افزایش بیش از حد موها شوند كه از علائم اولیه آن خارش روی سطوح تیغ زده شده نام برد.

2 -شكل تراشیده شده ی مویی كه با تیغ اصلاح شده است به دلیل آنكه تیغ به صورت مخروطی و از ساقه مو ها را جدا می نماید به طور كاملا درشت و بزرگتر از حد معمول دیده می شوند.

3 - تراكم موها در مكان هایی كه تیغ مصرف شده است(مثلا زیر چانه و روی گردن) بیشتر از افرادی است كه كمتر تیغ مصرف كرده اند.

4 - به دلیل قطع و تقویت موهای كركی(موهای بور)ممكن است به نظر برسد كه تیغ باعث شده كه موها زود تر رشد كنند و پس از یک روز ممكن است موها تا دو دهم میلیمتر رشد كنند.

5 -پس از مصرف تیغ روی پوست ، مقداری از پوست را تیغ به همراه خود برده و مویرگها را تحریک می كنند.

6 -پس از مدت زیادی ممكن است صورت چروک به نظر برسند(به دلیل مسئله 5)

7 - زبری بیش از حد موها و ماندگاری کم

 

 

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟کندن موها یا روش بند انداختن برای موهای صورت :

روش بند انداختن برای موهای صورت - این روش می تواندجزو دردناک ترین روشها باشد، اما اگر تعداد موهای زائد اندک است جزو بهترین روشهای حذف موی زائد است ؛ مثلا" استفاده از موچین برای کندن موهایی که تک و توک در صورت وجود دارند یا برای کندن موهای ابرو روش متداولی است.

توجه داشته باشید که برای نواحی بزرگ و پر مو نباید از این روش استفاده کرد، چرا که باعث رشد مو در محل یا حتی ایجاد زخم در ناحیه می شود. یا کندن به روشی که آرایشگر توسط نخ اقدام به كندن موهای زائد و معمولا صورت می‌كند.کندن مداوم می تواند به ریشه ی مو آسیب هایی وارد سازد اما در اکثر موارد این کار هیچ تأثیر سویی بر ریشه مو ندارد . این مسئله در مورد ابروها صادق نیست و از بین بردن ابروها به هر شکل بخصوص با این روش ها می تواند با رشد بسیار دیر هنگام یا حتی عدم رشد دوباره ابروها همراه باشد. بنابراین باید از کندن غیرضروری و نامناسب ابروها اجتناب شود.

کندن موها اثری بر روی رشد قطر و یا طول مو ندارد. کندن موها روشی است که به مرور زمان می تواند فولیکول مو را ضعیف کند و شاید بتدریج بتواند باعث کاهش مو و از بین رفتن آنها شود. این روش بیشتر در مناطق محدود (مثل ابرو) استفاده می شود. هر چند این روش ساده و راحت است ولی می تواند ایجاد پسوروفولیکولیت، هیپرپیگمانتاسیون وگاهی اسکار شود.

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟معایب بند انداختن :

معایب بند انداختن - می‌تواند دردناک باشد، سبب خارش و التهاب می‌‌شود، دارای عواض جانبی سرخی و التهاب پوست، عفونت فولیكول مو و تغییر در رنگدانه‌های پوست می‌باشد.

رویش مجدد مو بعد از بند انداختن: سه تا هشت هفته بعد از کنده شدن موها با این روش،دوباره مو رشد کرده و باید این کار تکرار شود.

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟موبر اپی لیدی و عوارض احتمالی آن بر پوست :

عوارض موبر اپی لدی بر پوست - اپیلاتور از یک ردیف موچین تشکیل شده است که معمولا موهای بدن را تقریبا از ریشه خارج می کند. اثر دراز مدت استفاده از اپیلاتور های دوار، میتواند باعث افزایش رشد درون پوستی مو به خصوص در مناطق حساس مانند خط بیکینی شود و در نهایت موجب التهاب و سرخ شدگی و عفونت آن ناحیه گردد و در موارد نادر اسکار (جای زخم) بجا بگذارد. سوزش و تحریک پوست یکی از عوارض جانبی استفاده از اپیلاتور است.

درجه قرمزی پوست،بستگی به حساسیت پوست دارد. شکل نادرست بکارگیری اپی لیدی و یا سایر موبرها میتواند موجب فوليكوليت شود که به التهاب فوليكولهای مو اطلاق می شود که بعضی ها ممکن است بگویند غده زده است. اپی لیدی با گیره ‌هایی موها را گیر می‌ اندازد و آن ها را از ریشه می‌ کنند. شبیه به ‌کاری که در بند انداختن یا اپیلاسیون با موم گرم انجام می ‌شود. 

 

 

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟اپیلاسیون برای رفع موهای زائد :

موم گرم :

اپیلاسیون برای رفع موهای زائد - این کار را می توانید یا در منزل به وسیله یک فرد حرفه ای در سالن های زیبایی انجام دهید. موم گرم ممکن است به طور کلی موها را از میان نبرد و بعضی از آنها را تنها از ساقه قطع کند.یکی از عوارض این روش ، بروز عفونت است که باید به آن توجه کرد تا محل مورد نظر قبل از انجام کار خوب تمیز شده باشد.

استفاده از روش اپیلاسیون برای از بین بردن موهای زائد در افرادی که موهای فر و یا پوست بسیار نرم نداشته باشند مشکلی ایجاد نمی کند اما استفاده از این روش برای افرادی که موهای پیچ خورده دارند موجب ایجاد موهای زیرپوستی در فرد می شود.موم می تواند منطقه وسیعی از پوست را با یک حرکت سریع از موها پاکسازی کرد. این روش دردناک است. مزیت این روش آن است که نسبت به تیغ زدن و اپی لیدی ماندگاری دارد و ۳ هفته طول می کشد تا موها مجددا رشد کنند ولی از عوارض آن پسودوفولیکولیت و هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب است.

در برخی از خانمها به دنبال اپیلاسیون ساق پا و ران و دست به دلیل رشد مو در زیر پوست دچار جوش می شوند و لکه های قهوه ای ایجاد شده در محل آن برای مدت طولانی باقی می ماند و ظاهر ناخوشایندی ایجاد می کند که با داروهای موضعی یا حتی تغییر روش اپیلاسیون بهبود نمی یابد.تنها راه درمان آن از بین بردن تغریبا دائمی موهایی است که زیر پوست می روند و این کار با لیزر امکان پذیر می باشد. لیزر باعث از بین بردن موها می شود در نتیجه مویی رشد نخواهد کرد که زیر پوست برود و ایجاد جوش یا لک کند. 

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟روش كرم‌های موبر یا اسپره ها برای موهای زائد صورت و بدن :

استفاده از کرم های موبر و یا اسپره ها برای رفع موهای زائد - برای برداشتن موها استفاده از كرم موبر هم مفید است. كرم‌های موبر ساده استفاده می شوند و بی درد هستند ولی ممکن است كه پوست را تحریک ‌كنند و موجب خارش و التهاب پوست در بعضی نواحی و یا سوزش در حین مصرف شوند که با توجه به نوع پوست ممکن است این موارد وجود نداشته باشد.اسپره های موبر نیز برای این کار وجود دارد که معمولا" همین حساسیت های پوستی را ممکن است برای بعضی از افراد داشته باشد و کاربرد آسانی دارند و در 10 تا 15 دقیقه می توان مقدار زیادی از موهای بدن را از بین برد.اصلاح موهای زائد با این روش نیز ماندگاری بالایی ندارد.البته بعضی از این کرمها ممکن است باعث کاهش رشد موهای بدن بعد از مدتی شوند.

در حال حاضر با توجه به بالا رفتن هزینه های این کرمها و یا اسپره های موبر و نیاز به مصرف ببیشتربا توجه به نواحی مختلف بدن لذا برای بعضی از افراد امکان پذیر نمی باشد.

***قابل توجه خانمها که استفاده از این روشهای گفته شده ،نیاز به تکرار هفتگی برای حذف موهای زائد و نیز ایجاد عوارض پوستی از جمله حساسیت ،خراشیدگی،زبر شدن پوست،قرمزی،جوش که بر حسب روش مورد استفاده پیش می آید. البته در مواردی استفاده از هر کدام از روشها بر حسب نیاز و هزینه لازم می باشد.***

 

 

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟روش الكترولیز در رفع موهای زائد :

روش الکترولیز در رفع موهای زائد بدن - الكترولیز روش رفع موهای زائد است ولی فقط 15 تا 50 درصد، احتمال اثربخشی در هر جلسه ی درمان وجود دارد. ضمن اینكه هر از گاهی هم به عوارض ناخوشایندی نظیر زخم‌های زشت و مقاوم به درمان منجر می‌شود. البته در بسیاری از مواقع الكترولیز، برای رفع دائمی موهای زائد موثر است. 

دستگاه‌های الكترولیز خانگی و موچین‌های الكترونیكی كارایی چندانی ندارند و زیاد توصیه نمی‌شوند.این هم یادتان باشد كه انجام الكترولیز در سالن‌های آرایشی، هیچ‌وقت مورد تأیید كارشناسان بهداشت نبوده و نیست. آنها معتقدند كه روش‌های الكترولیز و لیزر، به دلیل تخصصی بودنشان، حتما باید توسط پزشكان مجرب یا لااقل افرادی با مدرک پیراپزشكی كه دوره‌های مربوطه را گذرانده باشند، انجام شود.

در این روش ، مرکز رشد مو به وسیله فرکانس رادیویی با موج کوتاه تخریب می شود به صورتی که یک وسیله بسیار نازک وارد فولیکول مو شده و مرکز رشد مو را از میان می برد و بعد مو با استفاده از موچین و بدون ایجاد درد برداشته می شود. طول انجام کار بین 15 دقیقه تا یک ساعت متغیر است. بعضی معتقدند الکترولیز دردناک است ، در بعضی نواحی حساس ممکن است از بی حسی موضعی استفاده شود.

الکترولیز معایبی نیز دارد که قبل از شروع درمان باید به دقت در نظر گرفته شوند. الکترولیز روشی است کند، کــسل ‌کننده که باید هر مو جداگانه تخریب شود. اگر موهای زاید زیادی دارید، برای رسیدن به نتیجه ی قابل ‌قبول، دو، سه یا چند سال درمان هفتگی یا دوهفته ‌یک بار لازم است. حتی درمان، چند ماه طول می‌ کشد تا نواحی محدوده ی لب بالا و چانه موبرداری شود و به این جهت الکترولیز برای از بین بردن موهای نواحی بزرگ مثل بازو و ساق پا توصیه نمی‌ شود. اکثر موها بیش از یک جلسه درمان لازم دارند تا نتیجه دائمی به دست‌ آید.

امروزه در الکترولیزها، جریان الکتریکی با فرکانس تعدیل شده ی بالا را به کار می‌ گیرند که مو را با الکتروکوآگولاسیون از بین می ‌برد. الکتروکوآگولاسیون این مزیت را دارد که از الکترولیز واقعی کمتر وقت می ‌برد و لذا هر بار موی بیشتری را از بین می ‌برد، اما با الکترولیز واقعی موارد رشد مجدد مو بعد از درمان، احتمالا خیلی پایین ‌تر است.

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟روش لیزر در رفع موهای زائد :

روش لیزر در رفع موهای زائد - حساب لیزر را باید از بقیه روش‌ها جدا كرد، چون جدیدترین و موثرترین روش حذف موهای زائد است. در این روش با استفاده از لیزر، فولیكول موهای زائد تخریب می‌شود و امكان رشد مجدد موهای زائد در آن ناحیه خاص از بین می‌رود، یا خیلی كم می شود.این درمان در چند مرحله و طی چند ماه انجام می‌شود.نتیجه حاصل از این روش در اغلب مواقع، موفقیت‌آمیز و دائمی است.

 امروزه لیزر به عنوان ، بهترین ، موثرترین و سریعترین روش از بین بردن موها ی زائد جای خود را در سراسر دنیا باز کرده است . اشعه لیزر بدون آنکه به سطح پوست آسیبی وارد کند وارد پوست می شود و جذب فولیکولهای مو می گردد . بدین ترتیب به طور همزمان صدها فولیکول مو تخریب می شوند . در روش لیزر از یک نور با یک طول موج مشخص که توسط رنگدانه ملانین داخل مو جذب می شود استفاده می گردد ؛ نور در محل هدف به انرژی گرمایی تبدیل شده و فولیکول و پیاز مو را از بین می برد، بدون اینکه به پوست اطراف صدمه ای برساند٬ صدمه ای که معمولاْ توسط الکترولیز بوجود می آمد.

ازدهه 1990 میلادی تا کنون درمان موهای زائد با لیزر پیشرفتهای چشمگیری کرده است به نحوی که امروز چندین نوع لیزر مختلف برای این امر وجود دارند . انتخاب نوع لیزر به رنگ و نوع پوست و ضخامت مو بستگی دارد .هم اکنون لیزر امکان برطرف کردن موهای اضافه در تمامی نواحی بدن و در هر نوع پوستی را فراهم می کند .در عین حال کاربرد غلط لیزر توسط افراد غیر متخصص می تواند خطراتی هم به دنبال داشته باشد . از این رو لازم است که درمان با لیزر تنها توسط متخصصین و در مراکز درمانی مجهز صورت پذیرد.

طبق تعریف سازمان های معتبر جهانی، لیزر جز درمانهایی است که بطور دائمی موهای زائد را از بین می برد ولی از لحاظ علمی از بین بردن دائمی موهای زائد تعریف خاص خود را دارد بطوری که بعد از کامل کردن جلسات لیزر اگر تا ۱۲ماه، موهای منطقه لیزر شده در نیاید ،درمان دائمی محسوب می شود.

دلیل هم این است که اگر شخصی بعد ازاین مدت مجددا" دچار رشد مجدد موهای زائد شود این رشد مو به علت های دیگری می باشد نه اینکه لیزر موثر نبوده، مثلا اینکه شخص دچار کیست تخمدان است یا شده یا دچار اختلالات هورمونی بوده یا اخیرا شده ٬ لذا درهمان منطقه ای که لیزر شده ریشه مو تخریب شده ولی به علت اختلالات هورمونی موهای زائد بیمار درست درهمان منطقه یا مجاور ناحیه لیزر شده عود کرده است.

 

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟

 

در صورتی که بعد از ۶ تا ۱۲ ماه بعد از اتمام جلسات لیزر موها رشد نکند احتمال رشد یا بازگشت مجدد موهای زائد بسیار کم خواهد بود مگر کسانی که دچار مشکلات غددی و اختلالات هورمونی باشند که در اینصورت هم با تشخیص دقیق علت٬ و درمان صحیح دارویی احتمال عود موها کمتر خواهد شد و لااقل شدت رشد موهای زائد مشابه قبل از شروع لیزر درمانی نخواهد بود.از سویی تنها راه درمان موهایی که در هنگام رشد و خروج مو از پوست٬ زیر پوست می روند و باعث جوش یا لک مخصوصا در ناحیه گردن آقایان و ساق پای خانمها میشود ٬ لیزر است . لیزر باعث از بین بردن این موها می شود در نتیجه مویی رشد نخواهد کرد که زیر پوست برود و ایجاد جوش یا لک کند.

در ضمن نکته مهم دیگر اینکه هیچ لیزری روی موهای سفید اثر ندارد.احتمالا می دانید که هر چه مو ها تیره تر و کلفت تر باشد تاثیر لیزر بیشتر است لذا اکثر لیزرها روی موهای بور و کم رنگ تاثیر کمتری دارند وحدودا" می توانند ۳۰ تا ۴۰درصد این موها را از بین ببرند. درحین کاربا لیزر در بعضی از مراجعین ٬ خصوصا انهایی که تراکم موهای زائدشان زیاد است و موهای تیره و ضخیمی هم دارند٬ ممکن است احساس درد و سوزش( هنگام کار با لیزر ) بیشتری کنند ٬ در این موارد مراجعه کننده باید کرم بی حسی لیدوکایین ۵ درصد را نیم ساعت قبل از لیزر بصورت یک لایه ضخیم به ناحیه موهای زائد بمالد٬ با این کار دیگر مراجعه کننده درد و سوزشی هنگام لیزر نخواهد داشت.

انجام لیزر موهای زائد حتما باید توسط متخصصان پوست صورت پذیرد که آگاهی کامل نسبت به ساختمان و رشد مو، عوامل طبیعی و غیر طبیعی تاثیر گذار بر موهای نقاط مختلف بدن و آگاهی به فیزیک لیزر و نحوه استفاده و نوع دستگاه لیزر التهاب پارامترهای درمانی مناسب را داشته باشند.

سه متغییر طول موج، مدت پالس و فلوئنس با توجه به نوع پوست انتخاب می شود و بایستی سعی شود که اشعه لیزر بیشترین اثر را روی ملانین ریشه مو و نه ملانین پوست و هموگلوبین خون داشته باشد. افراد با پوست روشن و موهای تیره بهترین نتیجه را می گیرند و هر چه رنگ مو روشن تر و رنگ پوست تیره تر باشد، درمان مشکل تر می شود. و باید با الکترولیز موها را از بین برد٬ ولی در افرادی که دارای مقداری ملانین در مو هستند٬ از روش مخلوط ( لیزر و الکترولیز ) می توان استفاده کرد.

ذکر این نکته لازمست که محل موهای زائد در اثر لیزر و تعداد جلسات ان کاملا موثر  می باشد به عنوان مثال در  صورت معمولا موهای ناحیه چانه نسبت به سایر نقاط صورت به درمان با لیزر مقاوم تر بوده و به تعدادجلسات بیشتری برای درمان نیاز دارد . گاهی موهای زائد دراثر لیزر کرکی ونرم شده و دراین مرحله می توان به جلسات لیزر خاتمه داد واز روشهای موقتی کاهش موهای زائد استفاده نمود ؛ زیرا این نوع موها به لیزر کمتر پاسخگو می باشند.

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟چه کسی کاندید خوب برای درمان با لیزر است؟

درمان با لیزر - چون انرژی نور توسط رنگدانه پوستی بنام ملانین جذب می شود٬ افرادی که دارای موهای تیره و خشن و دارای پوستی روشن هستند بهترین انتخاب برای درمان با لیزر می باشند. افرادی که پوست تیره دارند چون ملانین پوستی در جذب انرژی نور لیزر با ملانین مو رقابت می کند در نتیجه انرژی رسیده به مو کمتر از حد معمول است و اثر لیزر نیز به مراتب کمتر است و در این افراد احتمال صدمه پوستی توسط لیزر بالا است .

تاکنون افرادی که پوست تیره داشتند ٬ جهت لیزر مورد توجه قرار نمی گرفتند ولی با دستگاه لیزر با سیستم خنک کنندگی بسیار عالی و پالس زمانی طولانی جهت خنک شدن پوست ٬ این امکان بوجود آمده که این افراد نیز از درمان با لیزر سود ببرند. 

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟تاثیر لیزر و مراقبتهای بعد از لیزر :

تاثیر لیزر و مراقبتهای بعد از لیزر - اولین اثر لیزر برروی موهای زائد دو هفته بعد از لیزر درمانی است ٬لذا تا دو هفته اول لیزر مراجعه کننده هیچ اثری را نمی بیند ، بعد از دو هفته مو های لیزر شده سست و نازک تر می شود و رشد مو هم کمتر می شود . هر بار که لیزر مو تکرار می شود تراکم موها هم کمتر می شود تا اینکه بالاخره اکثر موههای زائد ( ۸۰ تا ۱۰۰ درصد ) از بین می روند ، در ضمن در فواصل لیزر درمانی ( ۴ تا ۶ هفته یک بار ) به بیمار توصیه می شود که موها را بتراشد ( با تیغ یا ریش تراش ) و توصیه اکید پزشک معالج این است که درفواصل لیزر خصوصا در ۴ ماه اول شروع لیزر از کندن موها از ریشه مثل بند انداختن پرهیز کند. چون کندن مو از ریشه با بند یا موچین یا کرم های موبر باعث می شود ریشه موها خراب شود و تاثیر لیزر درمانی کمترمی شود.

در طول درمان با لیزر پوست توسط یک سیستم خنک کننده محافظت می شود. این نوع لیزر حاوی یک سیستم خنک کننده است که از طریق تماس با سطح پوست٬ آن را خنک کرده و ازصدمات حرارتی لیزر جلو گیری می شود وبنابراین بیمار احساس ناراحتی کمتری می کند.بعد از لیزر هیچ  گونه زخمی روی پوست بیمار ایجاد نمی شود فقط در تعدادی از بیماران قرمزی متوسط ایجاد می شود که  طی ۲ تا ۳ هفته بهبود پیدا می کند. گاهی لکه های حلقوی درمحل لیزر ایجاد می شود.  این خونمردگی ها معمولاً پس از مدت کوتاهی برطرف می شود وجای نگرانی وجود ندارد . قرمزی پس از لیزر نیز با خنک نمودن پوست وهمچنین استفاده از کرمهای حاوی استرویید کاهش یافته ومعمولاً بیش از یک روز باقی نمی مانند .

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟مکانیسم اثر لیزر در رفع مو های زائد :

مکانیسم اثر لیزر در رفع موهای زائد - برداشت مو به وسیله لیزر، بر پایه جذب انتخابی نور به وسیله مواد بیولوژیکی بدن نهاده شده است که در آن انرژی به شیوه ای به فولیکول مو منتقل می شود که آسیب های بافتی در فولیکول مو در حداکثر میزان خود و در بافت های محیطی در حداقل باشد. رنگدانه ملانین در اپیدرم حتی در پوست های تیره بسیار کم و در مقابل به میزان بسیار زیاد در مو تجمع یافته است. بنابراین ملانین بهترین و مهمترین ماده بیولوژیکی هدف برای بکارگیری اصول جذب انتخابی لیزر به منظور رفع موهای زائد می باشد.

ملانین، طول موج های نوری بین ۶۰۰ تا ۱۱۰۰ نانومتر را به خوبی جذب می نماید. این محدوده طول موج را دامنه اپتیکی ملانین گویند. به بیان دیگر، در این طول موج، ملانین بهترین ماده هدف برای جذب لیزر است. از آنجایی که لیزر فقط رنگدانه های تیره موجود در ریشه های مو را هدف قرار می دهد، بنابراین درمان موهای سفید ، روشن و پرزهای صورت و بدن توسط لیزر نتایج قابل توجهی بدنبال نخواهد داشت. همچنین در افرادی که دارای پوست روشن هستند نتیجه درمان موهای ناخواسته بهتر از درمان در افراد دارای پوست برنزه و تیره می باشد.

لیزر سه تا مکانیسم دارد . نور ایجاد گرما میکند و با این گرما ایجاد بهبودی در پوست می کند  این همان لیزری است که در دو تا کار از آن استفاده می کنیم یکی در موی زائد استفاده می کنیم . نور از طریق رنگ مشکی موی زائد وارد می شود و انتهای ریشه مو را تخریب می کند و مو از بین می رود .

مکانیسم اثر لیزر در درمان موهای زائد بدین صورت است که ایجاد حرارت در ریشه ی مو می کند و ما میتوانیم در یک قطر محدودی استفاده بکنیم . در هر پالس آن 2سانتی متر از مجموعه موها را می توان از لیزر استفاده کرد. تششعاتی که از لیزر می آید و وارد می شود و در پوست خرد می شود و به ریشه های مو می رسد و انتهای مو را کاملا درگیر می کند، باعث می شود که آنجا یکسری تاول هایی را ایجاد کند .

این تاول هایی که درعمق پوست یا ریشه ی مو ایجاد می شود باعث می شود که این ریشه های مو از بین بروند . پس ما در یک مرحله نمی توانیم همه ی ریشه ی مو را تحت تاثیر قرار بدهیم . باید درچند مرحله و حداقل چهار مرحله لازم است که با فاصله های 4 تا 6 هفته استفاده بکنیم . برای هر مو حداقل باید چهار جلسه تحت اثر اشعه قرار بگیرد . 

شاید یک نفر یک جلسه لیزر بکند و موهایش هم کامل بریزد ولی بعد از سه ماه همه ی آنها برمی گردند . معمولا اگر چهار جلسه لیزر را انجام بدهید با توجه به تجربه خودمان در ایران 70 درصد پاسخ می دهد ولی در کتابهایی تا 90 درصد هم نوشته اند . 

 

 

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟چه مناطقی از بدن با لیزر می توان استفاده کرد ؟

به دلیل تنوع دستگاه های لیزر تمام نواحی بدن قابل درمان می باشند. نواحی عمده عبارتند از:

صورت شامل پشت لبها – چانه و گردن – گونه ها – دور ابرو - پیشانی – گوش – سینه – وسط سینه – شکم – پشت – زیر بغل – ساعد – بازو – شانه ها – ساق پا – ران – کشاله ران و ...

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟انواع دستگاههای لیزر برای موهای زائد :

انواع دستگاههای لیزر برای موهای زائد - لیزرهای موجود که مجوز FDA را برای انجام درمان موهای زائد دریافت کرده اند، شامل لیزرهای روبی، الکــساندریت، دیود و پالس لایت فتودرم است. ویژگی های تمامی دستگاه های فوق این است که بیشترین صدمه را به پیاز مو وارد می کنند، بدون این که بافت سالم اطراف دچار تغییرات چندانی شوند.

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟دستگاه لیزر Diod :

این لیزر بهترین پاسخ را می دهد ولی چون باید دستگاه لیزر را روی پوست بچسبانیم میزان عوارض آن نسبت به بقیه ی لیزرها بیشتر است . اگر فرد آگاهی و تجربه ی کامل نداشته باشد می تواند پوست فرد را بسوزاند. لیزر دیود با طول موج ۸۰۰ نانومتر می باشد.این دستگاه در نژاد ایرانی مناسب است.

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟دستگاه لیزر الکساندریت alex :

یکی از پیشرفته ترین دستگاهای لیزر دنیا برای از بین بردن موهای زائد می باشد . یکی از خصوصیات منحصر بفرد این دستگاه قابل تنظیم بودن طول موج (Pulse Duration) و میزان انرژی برای از بین بردن هر نوع مو و پوست می باشد . لیزرهای الکساندریت با طول موج ۷۵۵ نانومتر می باشند.در حال حاضر این دستگاه كم دردترین،كم خطرترین، سریعترین و موثرترین دستگاه می باشد. در این میان دستگاه های لیزر الکساندریت بیشترین و بهترین تاثیر و کم ترین عارضه را دارد.در نژاد ایرانی اسفاده از این دستگاه مناسب است.این دستگاه مجهز به سیستم خنک کننده مخصوص برای جلوگیری از سوزش می باشد.

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟دستگاه لیزر Nd YAG :

. با طول موج ۱۰۵۶ نانومتر در زمره لیزرهایی هستند که قادر به درمان موهای ناخواسته بر اساس مکانیسم یاد شده فوق می باشند که برای کسانی که پوست و موهای تیره دارند خوب است.

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟دستگاه IPL :

این دستگاه لیزر نیست بلکه نور تشدید شده‌ای هستند که با عبور از فیلتر، نوری با طول موج معین ایجاد می‌کنند و اثر آن روی مو مانند اثر لیزرها است. هیچ دستگاه لیزری نمی‌تواند به طور 100 درصد موهای بدن را از بین ببرد و هدف از درمان کاهش طولانی مدت تراکم موها، کاهش سرعت رشد وکاهش ضخامت مو تا حدی است که مورد رضایت بیمار باشد. هرچه پوست روشن‌تر و مو تیره‌تر باشد بهتر جواب می‌دهد و تعداد جلسات درمان برای افراد با پوست تیره یا موی روشن ممکن است بیشتر شود چون درصد رفع موهای زائد در هر جلسه برای این افراد کمتر است.در لیزر دیود نتیجه خوبی داریم و در کسانی که پوستشان سبزه است یک مقدار سخت است و در پوستشان ایجاد لک می کند . در ایرانیان بهترین لیزری که تا الان خوب اثر می کند لیزر الکساندرید می باشد.  

میزان از بین رفتن و تأثیر درازمدت لیزر موی زائد بستگی به نوع و طول موج دستگاهی دارد که برای از بین بردن مو به کار می رود. با لیزرهای پیشرفته و اختصاصی برای موهای زاند از قبیل لیزر دیود یا الکساندرایت، شانس موفقیت تا 90% نیز می رسد. برای رسیدن به این هدف می بایست  لیزر را به طور متوسط بین 5 تا 7 جلسه و با فواصل تقریبی هر ماه یک بار به کار برد. البته تعداد جلسات بسته به نیاز فرد گاهی ممکن است کمتر یا زیادترشود.

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟مقایسه سرعت و تعداد پالسهای چند دستگاه لیزر موهای زائد در دو قسمت بدن :

 

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟

 

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟فواصل لیزر درمانی در افراد چقدر است؟

فواصل لیزر درمانی در افراد - فواصل مراجعه و تعداد جلسات متخصصان برای اپیلاسیون لیزری در منطقة صورت فواصل چهار تا شش‌ هفته‌ای ( یک ماه و کمی بیشتر) و برای مناطق تنه و اندام، فواصل هشت‌ هفته‌ای ( دو ماه و کمی بیشتر) درنظر گرفته‌اند. برای رسیدن به حداقل نتایج مطلوب در اپیلاسیون لیزری، سه جلسه لیزردرمانی با فواصل ذکرشده ضروری است. به‌ طور متوسط انجام هشت جلسه توصیه می‌شود. بعد از انجام دادن هر جلسه لیزر، بخشی از موها ممکن است برای همیشه از بین بروند و بخشی هم روشن، کوتاه، ظریف و نازک شوند و رشدشان کند شود. گروهی هم ممکن است به همان شکل اولیه باقی بمانند. تخمین زده شده است که یک جلسه لیزردرمانی ۱۰ تا ۴۰ درصد موها را کاهش می‌دهد و سه جلسه درمان ۳۰ تا ۷۰ درصد. پس از گذشت یک سال ازانجام کامل اپیلاسیون لیزری، معمولا هر شش‌ ماه یک‌بار (سالی دومرتبه) به تکرار لیزردرمانی در مناطق قبلی نیاز است.

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟آیا انجام لیزر موقع حاملگی اشکالی دارد؟

تحقیقات انجام شده نشان داده که انجام لیزر موقع حاملگی هیچ عارضه ای برای مادر و جنین ندارد حتی اگر لیزر روی شکم خانم باردار انجام شود.

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟چرا انجام لیزر نیاز به دفعات متناوب دارد؟

بطور کلاسیک، رفع موهای زاید برای یک دوره طولانی نیاز به درمان های متعددی دارد.

در هنگام استفاده از لیزر باید توجه داشت که :

مو دارای ۳ فاز رشد میباشد که بیشترین حساسیت موها به پرتوی لیزر در فاز اولیه آناژن است . ذکر این نکته لازم است که فازهای سه گانه رشد مو   در هر یک از نقاط بدن متفاوت است لذا  تعداد دفعات لیزر برای  حذف  موی زائد در بدن  در مناطق مختلف متفاوت می باشد. این موضوع در اشکال ذیل منعکس گردیده است.

در هر جلسه درمانی تنها بخشی از موها در هر منطقه در  فاز آناژن  قرار دارند بدین ترتیب میتوان بصورت نظری این گونه برداشت کرد که افزایش تعداد جلسات درمانی می تواند باعث کاهش بیشتری از  موها گردد -در نهایت اینگونه  یتوان گفت که نتایج مطالعات  نشان داده که بیمارانی که تحت جلسات بیشتری از لیزر درمانی در رفع موهای زاید قرار می گیرند، میزان درصد کاهش مو بیشتر بوده و از طرفی دیگر بروزاثرات جانبی در آنها بیشتر است. بهمین دلیل باید سودمندی استفاده ازلیزر در رفع موهای زاید با توجه اثرات جانبی احتمالی آن مورد سنجش قرار گیرد. 

ایا اثر لیزر در حذف موهای زائد بلافاصله قابل رویت میباشد؟

خیر! اولین آثار  زودتر از دو هفته قابل رویت نمی باشد. پس از طی  دو هفته موهای  مناطق مورد نظر لیزر سست و نازک  میشود و رشد انها کاهش می یابد  با تکرار جلسات  از تراکم موها  نیز کاسته میشود هم کمتر میشود تا اینکه بالاخره در صورت تکمیل  جلسات  اکثر موهای زائد بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد از بین می روند 

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟ایا در فواصل بین لیزر می توان از سایر روشهای حذف مو استفاده نمود؟

در فواصل لیزر درمانی که معمولا ۴ تا ۶ هفته یک بار صورت می گیرد  به بیمار توصیه میشود که موها را  کاملا سطحی با تیغ یا ریش تراش شیو نماید .توصیه اکید  می گردد که درفواصل لیزر خصوصا در ۴ ماه اول شروع لیزر از کندن موها از ریشه  به هر شکلی نظیر بند انداختن و یا  استفاده از مومک و… پرهیز گردد چرا که کندن مو از ریشه با بند یا موچین یا کرم های موبرمنجر به کاهش تاثیر لیزر درمانی خواهد شد.

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟در چه صورتی بیمار می تواند به موفقیت لیزر در درمان موی زائد اطمینان یابد؟

پس از پایان  جلسات لیزر درمانی تا ۶ ماه پس از اخرین جلسه  در صورت عود  جهت تکمیل و تکرار  دوره هیچگونه هزینه  ای از بیمار دریافت نمی گردد  بدیهی است این شرط در خصوص بیمارانی می باشد که اولا  بررسی کامل در خصوص علت یابی و اتیولوژی رشد موهای زائد را انجام داده باشند و  فواصل بین جلسات لیزر درمانی را رعایت نموده و آن را مطابق با جدول ارائه شده تکمیل نموده باشند. همچنین لازم است بیمار در صورت تجویز دارو های مورد نظر در اختلالات هورمونال آن را مصرف نماید.

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟آیا لیزردر مردان نیز قابلیت استفاده دارد؟

بله.در ناحیه خط ریش، گردن، ابروها یا در ناحیه اندامها و تنه از لیزر در آقایان می توان استفاده نمود .

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟آیا لیزر برای موهای طبیعی نیز قابلیت استفاده دارد؟

بله.در صورت تمایل فرد میتوان از لیزر برای از بین بردن موهای ناحیه زیر بغل(armpit)، شرمگاه(bikini line) یا موهای ضخیم در اندامها و تنه استفاده نمود.در حال حاضر لیزر یا آی پی ای در حذف موهای زائد نقش محوری بازی می کند و نتایج عالی از خود به جای می گذارد.

از تیغ تا لیزر برای رفع موهای زائد ،کدام موقت و دائمی است؟*سوالات مختلف کاربران در مورد کاربرد لیزر در رفع موهای زائد :

سوال : چرا برای درمان موهای زائد لیزر را انتخاب کنیم ؟

پاسخ :

یکی بخاطر اینکه درمان با آن سریع است و تهاجمی نیست و اگر درست مصرف بشود معمولا عارضه ی کمی را دارد یا بدون عارضه است و نکته ی مهمتر غیر دائمی بودن آن این صورت یک بیمار در جلسه ی اول بعد از لیزر است که التهاب ایجاد کرده است و بعد از سه هفته موهای زائد ریخته اند . موهایی که عامل هورمونی دارند در جلسه ی اول صد در صد نمی روند . التهاب نور لیزر می تواند موهای کرکی را در سطح پوست بیشتر کند . این نگرانی ایجاد نمی کند چون بعدا خودشان از بین می روند . فواصل بین جلسات لیزر بین 4 تا 6 هفته باید باشد . اگردر بین فواصل جلسات موها برداشته نشوند ما بهترین پاسخ را خواهیم داشت.

سوال : موهای زائد داشتم و چند سال پیش لیزر کردم ولی الان دوباره رشد کرده است. آیا برای بار دوم که می خواهم لیزر کنم اشکالی ندارد؟ 

پاسخ :

برای لیزر بار دوم باید حتما یک بررسی هورمونی و سونوگرافی از ایشان داشته باشیم که ببینیم عامل موهای زائد هورمونی نباشد . اگر 7 تا 8 بار لیزر پاسخ ندهد حتما همراه با لیزر باید دارو هم مصرف شود 

سوال : آیا استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای روی چانه برای یک خانم باردار امکان پذیر است ؟

پاسخ:

از نظر علمی لیزر روی یک فرد باردار منعی ندارد . چون تغییرات هورمونی در بدن این فرد هست و تغییرات شروع می شود ، این قطعا رشد می کنند . بهتر است که بگذارند دو ماه از بارداری شان بگذرد و بعد از لیزر استفاده کنند .

سوال : خانم 33 ساله دچار موهای زائد شده اند و در حال حاضر نمی توانند از لیزر استفاده کنند . آیا برای مدت طولانی می توانند از محلول اسید فرمیک استفاده کنند ؟

پاسخ :

خیر . اسید فرمیک در این خانم تاثیری نمی کند . اسید فرمیک در موهای کرکی سن جوانتر اثر می کند . این خانم می تواند از داروهای هورمونی استفاده کند چون قطعا این خانم تغییرات هورمونی دارد . با متخصص پوست و مو یا غدد مشورت کنند .

سوال: من مشکل موهای زائد دارم واز دوره نوجوانی موهای زائدم افزایش پیداکرده.الان22  سالمه و بارها آزمایشات هورمونی هم انجام دادم ولی گفتن که مشکلی ندارم. برای ازبین بردن موهای زائد کمر و دور سینه و ناف و رانها باید چکار کنم؟وآیا این مشکل میتونه بدلیل ژنتیک باشه؟    

پاسخ :

بله، احتمال دارد که گیرنده های هورمونی شما به مقدار کمتر هورمونها هم حساس باشد وتحریک شود وآزمایشات نرمال باشد .علت ژنتیک هم می تواند باشد .شما می توانید لیزر کنید وتنها روش دایمی برای رفع موی زائد لیزر است وبرای جلوگیری از رشد مجدد مصرف دارو است.    

سوال: پسری هستم که پیشانی بسیار کوتاه و ناصافی دارم ومیخواهم موهای اضافی را لیزر کنم و برای همیشه ازبین ببرم.1- برای ازبین بردن موهای اضافی پیشانی ام باید چکار کنم؟ 2- آیا من که پسر هستم نیز باید ( داروهای ضد هورمون مردانه ) استفاده کنم وآیا مشکلی برایم به وجود نمی آورد؟ ( لطفا راهنمایی ام کنید که با چه روشی و بدون هیچ عارضه ای بتوانم موهای اضافی ام را برای همیشه از بین ببرم ) ممنونم  

پاسخ :

تنها راه رفع موی زائد دایمی لیزر است .خیر نیازی به مصرف ضدهورمون ندارید

سوال : آقای دکتر من برای مو های زائد در ناحیه چانه به دکتری مراجعه کردم و الان 9 جلسه هست که ایشان با دستگاه IPL موهای این قسمت از صورت من را لیزر کردند.

6 جلسه هر ماه 1 بار و 3 جلسه هر دو ماه 1 بار.مشکل اینجاست که من احساس می کنم از جلسه 4-5 به بعد هیچ تغییری در حجم موهای زائدم به وجود نیامده و موها درسته که خیلی نازک تر شدن ولی تعدادشون هنوز هم خیلی زیاده.

دکترم میگه طبیعیه و ازم می خواد باز هم هر 2 ماه یک بار برای لیزر مراجعه کنم آیا به نظر شما تشخیص ایشون درسته؟ آیا به درمانم ادامه بدم، با وجود اینکه همون طوری که گفتم از جلسه 4-5 تغییری مشاهده نکردم و هنوز هم موهای زائدم خیلی زیاده؟من از این مشکل واقعا رنج می برم آیا درمان موثر دیگه ای وجود نداره ؟

باید بگم من حدود 2 سال پیش در حدود 10 جلسه هم الکترولیز رفتم ولی اون روش هم فایده نداشت من باید چکار کنم؟ با وجود هزینه زیادی که تا الان برای این مشکلم کردم اما نتیجه دلخواهم رو نگرفتم  و لیزر فقط داره هزینه اضافه روی دستم میگذاره لطفا راهنماییم کنید.

پاسخ : 

IPL لیزر نیست واثر درمانی خوبی هم ندارد معمولا به خاطر ارزان تر بودن کسانی از این روش استفاده می کنند  که چون تعداد جلسات زیاد می شود عملا گران تر می شود  بررسی ازمایشگاهی از نظر مشکل هورمونی انجام دهید واز دستگاه لیزر برای موهای زائد استفاده کنید.

سوال :‌ جناب دکتر لیزر موی زائد در ناحیه کشاله ران و پا درد شدیدی داره؟؟؟با الکساندررایت.کلا درد لیزر ALEX از IPL بیشتره یا کمتر؟

پاسخ :

خیر درد ای نواحی زیاد نیست ومی توانید قبل از لیزر کرم بی حس کننده استفاده کنید دستگاه الکساندریت درد کمتری دارد.

سوال : پسری 19 ساله هستم که از زیادی موهای زائد بدن رنج می برم و نمی خواهم موها را کاملا از بین ببرم.فقط می خواهم حجم آنها را کم کنم. آیا راه حلی دائمی وجود دارد؟( می خواهم حالت مردانه بدنم از بین نرود اما موها کمتر شوند.)  پاسخ :

تنها راه  تقریبا"دائمی لیزر است سایر روشها موقت هستند برای از بین بردن کامل موها جلسات متعددی لازم است و شما می توانید دفعات کمتری درمان کنید تا کامل از بین نرود.  

سوال: می خواستم بدونم اگه خانمی لیزر انجام دهد ممکن است باعث حامله نشدن خانم شود؟

پاسخ :

خیر این گونه نیست لیزر فقط در زمان حاملگی توصیه نمی شود.

سوال :‌ آقای دکتر من موهای پشت گردنم تا کمی از قسمت بالای کمرم را قبلا با تیغ میزدم  والان کلفت شده اند سوالم این است که میتوان آن ها را کاملا با لیزر از بین برد  چون شنیده ام که همه ی آنها از بین نمی روند؟

پاسخ :‌

تیغ باعث ضخیم شدن مو نمی شود هیچ وسیله اصلاح مو نمی تواند مو را زیاد و کم کند اگر ٣ بار به فاصله یکماه و نیم لیزر کنید بیشتر موهاى آن ناحیه از بین مى رود و با تکرار لیزر ،درصد بیشترى از بین مى رود ولى بدانید موى کرکى و موى سفید با لیزر از بین نمى رود.

سوال : راستش من ابرو های پر پشت دارم اگه لیزر کنم آیا معلومه که من چنین کاری کردم یا نه

پاسخ :

بستگی به میزان مویی که با لیزر برداشته می شود دارد. اگر ابرو را زیاد تخریب نکنید، شاید قابل تشخیص نباشد.

سوال : من مشکل پرمویی دارم مثل خیلی ها ی دیگر به دکتر مراجعه کردم برام سونوگرافی نوشت و آزمایش خون، من همه رو انجام دادم ولی گفت همه چیز شما خوبه، تخمدونهاتون قوییه مشکل هورمونی ندارید ولی نمیدونم چرا اینقدر بدنم مو داره گفتم میخوام لیزر کنم گفت نمیشه باید هورمون مردونه ات زیاد باشه تا لیزر کنی من خیلی دارم عذاب میکشم تازه عقد کردم ولی جرات نمیکنم به شوهرم نزدیک بشم، میترسم، کمکم کنید 

پاسخ :

با سلام این حرف صحیحی نیست برای لیزر کردن نیازی به بالا بودن هورمون مردانه نیست .می توانید اگر بخواهید لیزر کنید .

سوال : سلام من دست و پای پر مویی دارم به خصوص موهای پام که ضخیم هستن. می خواستم لیزر کنم شنیدم لیزر دفعه اول 40 درصد موهای زائد ازبین می بره و بقیه هم نازک در میاد. میخواستم ببینم این حرف درسته چون من نمی خوام دست و پام کاملا بدون مو شه به نظر شما سه جلسه کافیه تا موها ازبین بره بقیشم نازک در بیاد؟

پاسخ :

لیزر مو در جلسه اول بخشی از موها و در جلسات بعد بخشهای دیگری از بین می روند و با سه بار لیزر بخش اعظم موها از بین می روند موی کرکی و نازک با لیزر از بین نمی روند.

سوال : سلام من دختر ۲۳ساله ای هستم که از وقتی که فهمیدم دختر نبایستی رو بدنش مو داشته باشه روبدنم مو داشتم روی سینه ،شکم، کمر، پاها و زیر چونه. قرص خوردم اسپیرئولاکتون روزی ۳ تا یه سال الکترولیز رو با اون همه دردش تحمل کردم و خیلی کارهای دیگه. اما حالا که میخوام ازدواج کنم دیگه تحمل درد کشیدن ندارم آخه من چه گناهی کردم تا کی باید درد بکشم راهی نیست بدون درد باشه ؟ 

پاسخ :

بهترین درمان هم از نظر اثر درمانی و هم از نظر کم دردی لیزر اکساندریت است که در چند جلسه از موهای زائد خلاص می شوید.

سوال : من خانمی هستم ۲۸ساله من دارای موهای زائدی در زیر چانه ام هستم.خواهشمندم من را راهنمایی کنید. 

پاسخ :

بارها گفته شده ابتدا بررسی هورمونی باید شود و اقدام به درمان جهت پیشگیری از رشد مجدد موها شود،سپس موهای موجود باید لیزر شود.

سوال: خواستم از شما بپرسم که آیا میتوانم از شر موهای زائد پشت بدنم یعنی کمرم خلاص بشوم وآنها را از بین ببرم. 

پاسخ :

تنها راه درمان موهای ناخواسته بطور اساسی لیزر است ولی بطور موقت از کرم موبر وشیو با تیغ و...... می توان استفاده کرد.

سوال : آقای دکتر۴-۵ سالی است که من دارای موهای زائد در صورت و بدن و کل اندامهایم هستم مدتی پیش من الکترولیز و دارو مصرف کردم اما نتیچه نگرفتم چگونه می توانم تمامی مو ها را از بین ببرم و از این عذاب راحت شوم البته من در عادات ماهانگی هم مشکل دارم و بیشتر حالت لکه بینی و نامنظم است البته هورمونهایم بالا است و دکترها به من گفته اند که تا اخر عمر دارو مصرف نمایم؟

پاسخ :

فعلا بهترین راه برای از بین بردن موهای زائد موجود لیزر آلکساندریت است،در ضمن درمان دارویی هم باید جهت جلوگیری از بازگشت مجدد موها استفاده کرد.

سوال : آقای دکتر برای موهای کنار گوش که نرم هستند میشه از لیزر استفاده کرد؟ به دکتر مراجعه کردم گفت نمی شه ،اگه ممکنه راهنماییم کنید؟

پاسخ :

اگر این موها کرکی هستند و رنگ روشن دارند ، خیر نمی شود لیزر کرد و در صورتی که رنگ تیره دارند از این روش می توانید کمک بگیرید.

سوال : مدتیه اطراف سینه هایم موهای تک تک و نسبتا بلندی در آمده .علتش چیست ودرمانش چیست.در ضمن مجرد هستم؟

پاسخ :

این نوع موههای زائد احتمالا بعلت اختلال هورمونی است ، پس از بررسی هورمونی و سونوگرافی تخمدان باید لیزر نمایید.

سوال : آیا راهی برای از بین بردن دائمی یا بسیار کم ونازک کردن موهای سینه و پشت بدن حتی با روشهای هورمونی و پذیرفتن عوارض احتمالی ( مثل عقیم شدن و..) وجود دارد. با توجه باینکه مشکلات زیادی برایم بوجود آورده لطفا راههای پر خطری هم اگر هست راهنمائیم کنید؟

پاسخ :

فعلا بهترین درمان برای موی ناخواسته لیزر است و دستگاه alex بهترین نتیجه را می تواند داشته باشد انجام چنین عملی (استفاده از داروهای هورمونی )شاید از بوجود آمدن موی جدید جلوگیری کند ولی روی موی تشکیل شده قبلی اثر چندانی ندارد.

سوال : من 25 سال دارم .از زمانی که مجرد بودم موهای گردنم خیلی زیاد بود بطوری که آن را سوزاندم ولی فایده ای نداشت و بخاطر همین موضوع طلاق گرفتم . موهای بدنم هم همین طور است و وقتی بند می اندازم بدن متورم میشود . قرص های ضد بارداری را در دوران مجردی ام می خوردم ولی تاثیری نداشت . راهنمایی بفرمایید ؟

پاسخ : 

دوره درمان ایشان دو سال است که باید از داروهای ضد هورمون مردانه استفاده کنند . موهایی که کامل شده اند از بین نمی روند . باید از روش های بند و یا تیغ و یا الکترولیز و یا لیزر استفاده کنند .

سوال : آیا جوهر مورچه یا اسید فرمیک هم تاثیر دارد ؟

پاسخ :

بله . اسید فرمیک یکی از روش های کاهش موهای زائد بوده است و الان هم استفاده میشود. بعضی از کرم هایی که برای کاهش موهای زائد استفاده میشود حاوی اسید فرمیک است ولی باید غلظت آنرا دقت بکنند که پوست را نسوزاند .

سوال : دختر من 28 سال دارد . موهای زائد دارد دکترها میگویند که ارثی است . دارو اسپیرولاکتن مصرف کرد کمی بهتر شد ولی دکتر آنرا قطع کرد . او خیلی لاغر بود . دو تا آمپول آندرولون هم زده و فقط کمی چاق شده است . از همان موقع موی زائد درآمده است . راهنمایی بفرمایید.

پاسخ :

علتش این آمپول های اضافه ی وزن هستند که دارای هورمون های مردانه است . این باعث میشود که موهای زائد در در ایشان تغییر پیدا بکند . بهترین کار برای ایشان مصرف قرص اسپیرولاکتن است که فرمودند که ادرار آور هستند و باعث دفع هورمون های مردانه میشوند . موهایی که کامل شده است را با استفاده از لیزر درمان کنند .

 

 

این مقاله را به اشتراک بگذارید:
دکتر فرحناز زینعلی متولد زنجان، جراح و متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر زنجان و عضو انجمن پوست اروپا و انجمن متخصصین پوست ایران است. وی در سال ۱۳۷۳ تحصیلات دکترای پزشکی عمومی را در تهران به اتمام رساند و در سال ۲۰۱۰ موفق به اخذ دانشنامه بورد عربی در رشته تخصصی پوست، مو و زیبایی شد. وی بعد از گذراندن دوره های تکمیلی به ایران بازگشت و در سال ۱۳۹۱ تحصیلات تکمیلی پوست، مو و زیبایی را با کسب نمره ممتاز در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به اتمام رساند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

مژده مژده

اولین جشنواره کاشت مو و ابروی دائمی قابل رشد پرتراکم و با کیفیت بالا

در استان زنجان در کلینیک پوست و مو و لیزر و کاشت موی پارس

دکتر فرحناز زینعلی

جهت اخذ نوبت و پذیرش و مشاوره لطفا حضوری به کلینیک مراجعه فرمایید

:تلفن تماس
۰۲۴-۳۳۴۴۰۰۶۰
۰۲۴-۳۳۴۶۶۴۵۷
:آدرس مطب و کلینیک

زنجان، کوچمشکی، نرسیده به میدان دادگستری، خیابان پایین دانشگاه پیام نور، پلاک 81، طبقه سوم و چهارم، کلینیک پوست و مو و لیزر پارس

برای مسیریابی روی نقشه گوگل کلیک کنید